Se afișează postările cu eticheta revolutia digitala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta revolutia digitala. Afișați toate postările

luni, 14 martie 2011

Despre ştiinţă

Aceasta este una dintre ediţiile emisiunii "Deschide cartea", realizată de dl. Alexandru Mironov. Tema acestei ediţii, aşa cum aţi remarcat din titlu, este ştiinţa. Trăim într-o lume în care informaţia nu mai este cuprinsă numai în cărţile tipărite, ci şi în marea bază de date a Internetului. Încă nu există criteriile înrădacinate pentru toată lumea, mai ales în lumea presei, pentru a ordona informaţiile în funcţie de valoarea (credibilitatea) lor. Vom sugera câteva idei de selecţie.
Această emisiune a fost difuzată de către postul TvRM în ziua de 13 martie 2011.

Despre stiinta

Vezi mai multe video din blog

sâmbătă, 26 februarie 2011

Cronica ST - episodul nouăzecişinouă

În acest episod vom vorbi despre revoluţia digitală. Am mai vorbit despre ea şi în emisiunea Maşina Timpului, dar de această dată aveţi la dispoziţie şi imagini. În a doua parte a emisiunii vom discuta despre un nou automobil electric realizat de către BMW. Este vorba despre ActiveE, care ar putea să deschidă calea către răspândirea pe scară largă a automobilelor nepoluante. Este doar o speranţă, deocamdată, deoarece încă avem o problemă care nu este bine rezolvată: este vorba despre sursa de energie de la bord, care nu poate egala clasica şi poluanta benzină. Să sperăm că în acest domeniu vom asista la evoluţii seminificative în următorii ani.
În ultima parte a emisiunii vom prezenta un nou lansator greu, Liberty, care ar putea plasa pe orbita teresetră diverse sarcini utile, cu masa de până la 20t. Proiectul aparţine unui consorţiu privat şi pleacă de la ideea de a refolosi componente deja existente. Practic se combină componente de la lansatorul navetei spaţiale şi de la Ariane V, ceea ce ar duce la o scădere semnificativă a costurilor.
Emisiunea a fost difuzată de către postul TvRM în ziua de 25 februarie 2011.

Cronica ST - episodul nouazecisinoua

Vezi mai multe video din blog

duminică, 20 februarie 2011

Masina timpului - despre revoluţia digitală

În această ediţi vom vorbi despre revoluţia digitală. Nu vom da în acest text mai multe detalii, le puteţi găsi aici sau puteţi urmări emisiunea, difuzată de către prtul RadioLynx. Am fost nevoiţi să schimbam un pic tema pe care ne-am propus-o, deoarece prin presa noastră au apărut două năzbâtii, aşazis ştiinţifice. Prima dintre ele este legată de noua planetă a Sistemului Solar, Tyche, pe care, cică, a descoprit-o NASA. NASA nu a făcut nici un anunţ în acest sens. Este vorba doar despre o lucrare apărută în revista Icarus, în care se prezuma existenţa acestei planete. În presa noastră acestă planetă imediat a luat locul lui Nibiru, planeta care ne va pune în mare dificultate în 2012. Nu mai conta că NASA tăcea pe acest subiect, nu mai conta că aveam de-a face cu o ipoteză. Catastrofa musai trebuie sa se apropie de noi, în fatalul an 2012. A doua chestie este legată de marea explozie solară din săptămâna care tocmai s-a încheiat. Iar catastrofe, dar oarecum mai atenuate. La ProTv eram anunţaţi că o să avem dureri de cap şi ameţeli, dar probabil nu o sa fie probleme cu telecomunicaţiile, atunci când (citez din memorie) " norul de particule aruncate de soare vor lovi magnetosfera terestră cu forţa a 100 de milioane de bombe cu hidrogen". Vă daţi seama că asta nu poate fi decât catastrofal! Nu contează că este o aiureală, nu contează că specialiştii intervievaţi pentru această ştire spuneau altceva. Conta numai crearea unei stări de teamă. În varianta sa mai benignă, această teamă s-a concretizat prin faptul că mulţi dintre cei ce au avut dureri de cap în această săptămână le-au pus pe seama nenorocitului ăsta de Soare. Trebuie să mai adaug că, în zilele ce au urmat acestui anunţ, mai multe televiziuni (TVR, Antena 3, Realitatea) au găsit linia de plutire şi au reuşit să prezinte aproape corect faptele. Dar întrebarea mea, pe care o pun adesea pe acest blog, rămâne în picioare. De ce mass media de la noi preferă, în numele senzaţionalului aducător de audienţă, să renunţe la corectitudinea informării?
Emisiunea a fost difuzată de RadioLynx în ziua de 16 februarie 2011.